zenetek : XVI. Benedek ppa zenete a Tmegtjkoztats 40.Vilgnapjra |
XVI. Benedek ppa zenete a Tmegtjkoztats 40.Vilgnapjra
2006.05.23. 18:40
Kedves Testvreim!
1. A 40 ve befejezdtt II. Vatikni Zsinat nyomdokain haladva rmmel idzem fel a tmegtjkoztatsrl szl Inter mirifica cm zsinati dokumentumot, amely mindenekeltt elismerte a mdia befolysol hatst az egsz emberi trsadalomra. Annak rdekben, hogy ezt a hatalmi eszkzt az egsz emberisg javra a legjobban hasznljuk, arra indtott, hogy a Tmegtjkoztatsi Vilgnapra rt els zenetemben rmutassak, miknt segti el a mdia mint hl a kommunikcit, a kzssget s az egyttmkdst.
Szent Pl Efezusiaknak rt levele pontosan megfogalmazza emberi hivatsunkat, az „isteni termszetben val rszesedst” (Dei Verbum, 21): Krisztus ltal, az egy Llekben juthatunk el az Atyhoz; ezrt mr nem idegenek s jvevnyek vagyunk, hanem a szentekkel Isten orszgnak polgrai s tagjai. gy lesznk az r szent temploma, Isten hajlka (v. Ef 2,18-22). A kzssgi let ezen kpe keresztny letnk minden szempontjt magba foglalja. A meghvs, hogy hek legynk Isten nkzlshez Krisztusban, valjban Isten bennnk lv dinamikus erejnek felismerse, amely ltalunk rad ki msok fel, hogy a vilgban valban ez a szeretet uralkodjon (Ifjsgi Vilgtallkoz, Kln, 2005. augusztus 21.).
2. A technolgiai halads a mdia tern legyzte az idt s a teret, s az risi tvolsgok ellenre megteremtette a szemlyek kztti azonnali s kzvetlen kapcsolat lehetsgt. Ez a fejlds hatalmas erforrs, amely a kzjt hivatott szolglni, s „olyan rtket kpvisel, amelyet vdeni s fejleszteni kell” (A gyors fejlds, 10). De amint azt jl tudjuk, vilgunk tvolrl sem tkletes. Naponta beigazoldik, hogy a kzvetlen kommunikci nem mindig jrul hozz a trsadalom egsznek egyttmkdshez s a kzssg ptshez.
Az emberek lelkiismeretnek formlst s gondolkodsuk alaktst segteni sohasem elhanyagolhat feladat. A hiteles kommunikci btorsgot s cltudatossgot kvn. Elszntsgot kvetel azoktl, akik a mdia vilgban dolgoznak, hogy a rengeteg informci terhe alatt ne fradjanak el, s ne elgedjenek meg rszigazsgokkal vagy elzetes informcikkal. pp ellenkezleg, az emberi let rtelmre, a szemlyes s trsadalmi lt vgs alapjra irnyul krds kutatsra s terjesztsre van szksg (Fides et Ratio, 5). gy a mdia kpes pt mdon hozzjrulni mindannak terjedshez, ami j s igaz.
3. A napjaink mdija fel intzett felhvs, hogy felelssggel legyenek az igazsg szerepli s a bke elmozdti, nagy kihvst jelent. Br a tmegtjkoztats klnbz eszkzei megknnytik az informci s a gondolatok cserjt, hozzjrulnak a klnbz csoportok kztti klcsns megrtshez, mgis lehetnek ktrtelmek. Bizonyos trekvsek a mdiban a prbeszd „nagy kerek asztala” mellett nmagukban egyfajta monokultrt is ltrehozhatnak, amely korltozza a kreativitst, tomptja a komplex gondolkodst, trtkeli a kulturlis gyakorlat sajtossgait s a vallsos meggyzdst. Ezek a torzulsok akkor alakulnak ki, amikor a mdia-ipar nclv vlik vagy nyeresgkzpontan dolgozik, s elveszti a felelssgtudatot a kzj rdekben vgzett szolglata sorn.
Ezrt mindig garantlni kell, hogy az esemnyekrl preczen tudstsanak, a kzrdek hreket kimerten magyarzzk, s a klnbz nzpontokat kiegyenslyozottan mutassk be. Kiemelkeden fontos a hzassg s a csaldi let tmogatsa s pldaknt val bemutatsa, hiszen ppen ez minden kultra s trsadalom alapkve (v. Apostolicam Actuositatem, 11). A tmegtjkoztatsi eszkzk s a szrakoztat ipar a szlkkel egyttmkdve azzal tudjk tmogatni a gyermeknevels nehz, de magasztos hivatst, hogy az emberi let s szeretet kiemelked pldit mutatjk be (v. Inter Mirifica, 11). Mennyire lehangol s szomor ltni mindezeknek az ellenkezjt! Nem fj-e a szvnk klnskppen akkor, amikor a fiatalokat hamis s lealacsonyt szerelmi kifejezsmdok befolysnak teszik ki, s az Istentl kapott mltsgot – amely minden embernek megadatott – nevetsgess teszik, s a csald rtkeit veszlyeztetik?
4. Annak rdekben, hogy btortsam a mdia pt jelenltet s pozitv ltsmdjt a trsadalomban, hrom pontot szeretnk alhzni, amelyeket tiszteletre mlt eldm, II. Jnos Pl ppa is megjellt, s amelyek elengedhetetlenek a kzj rdekben vgzett szolglat sorn: a nevels, a rszvtel s a prbeszd (v. A gyors fejlds, 11).
A mdia felelssgteljes s kritikus hasznlatra nevels segt az embereknek, hogy rtelmesen s megfelel mdon hasznljk azt. Az elektronikus mdinak a trsadalomba oly knnyen bevezetett j szavak s kpek ltal gyakorolt mly hatst nem becslhetjk le. ppen mivel a kortrs mdia tkrzi a npek kultrjt, minden manipulcis ksrletnek ellen kell llni, elssorban az ifjsg manipullsnak, s helyette nevelni s szolglni kell. Ily mdon lesz kpes a mdia az emberi mltsghoz h, civil trsadalom ltrejttt garantlni, nem pedig annak sztesst.
A mdia – termszetbl addan – az emberek javt hivatott szolglni. A tmegtjkoztatsnak mint kzszolglatnak egyttmkd s kzs felelssggel br, az anyagi erforrsokat figyelemmel ksr s lelkiismeretesen felhasznl lelkletre, s a kztehervisels felvllalsra van szksge (v. Etika a Tmegtjkoztatsban, 20), amely magba foglalja a szablyozsi normkhoz val igazodst, valamint az ez irnyba elrt egyb intzkedseket vagy struktrkat.
Vgl a mdinak fel kell ismernie, s lnie kell azokkal a nagy lehetsgekkel, amelyeket a prbeszd kezdemnyezse, a kultrk klcsnssge, a szolidarits kifejezse, s a bke elmozdtsa nyjt. Ily mdon meghatroz s rtkes forrsokk vlnak, s ptik a szeretet civilizcijt, amely minden np vgya.
Biztos vagyok abban, hogy e hrom pont megtartsa segteni fogja a mdia fejldst, hogy a kommunikci, a kzssg s az egyttmkds hlja lehessen, amely segti a frfiakat, a nket s a gyermekeket abban, hogy mg inkbb tudatban legyenek az emberi mltsgnak, felelssgteljesebbek s msok irnyban nyitottabbak legyenek, mindenekeltt a trsadalom legrszorultabb s leggyengbb tagjai irnt (v. Redemptor Hominis, 15; Etika a Tmegtjkoztatsban, 4).
Befejezskppen szeretnk Szent Pl biztat szavaira emlkezni: Krisztus a mi bknk. az, aki a kt npet eggy tette (v. Ef. 2,14). Dntsk le az ellensgeskeds falt, amely elvlaszt bennnket, s a Teremt tervei szerint ptsk a szeretet kzssgt, amelyet Fia ltal kinyilatkoztatott!
Vatikn, 2006. janur 24., Szalzi Szent Ferenc nnepn XVI. Benedek ppa
|