Az r llamf a Vatiknban |
Magyar Kurir |
2007.03.26. 21:05 |
Pnteken dleltt XVI. Benedek ppa kihallgatson fogadta Mary McAleese r llamft frjvel s ksretvel. Az elnkasszony a tallkoz utn megbeszlst folytatott Tarcisio Bertone bboros-llamtitkrral.
A szvlyes lgkrben lezajlott megbeszlsek sorn rintettk az egyhz helyzetnek problmit rorszgban, s klnsen elmlytettk az llam s az egyhzak kztti n. „Strukturlt Prbeszd” pozitv megkezdsnek tmjt, amely az j eurpai alkotmnytervezet szellemben trtnt. rintettk tovbb Eurpa ptsnek, keresztny gykereinek legltalnosabb tmit, valamint az szak-rorszgi bkefolyamat alakulsnak krdst.
Klns elismerssel emeltk ki az r elktelezettsget, amely a legszegnyebb afrikai orszgok fejldsnek rdekmentes tmogatsra irnyul a „White Paper on Aid” programon keresztl.
|
Szepltelen fogantats nnepe a Vatiknban |
Magyar Kurr |
2006.12.15. 14:43 |
A Szentatya december 8-n, Szepltelen fogantats nnepn elimdkozta a hagyomnyos dli rangyalt a Szent Pter tren sszegylt hvekkel, majd dlutn elltogatott a Spanyol lpcsnl lv Szepltelen Szz Mria szoborhoz.
Beszdben a Szentatya Mria fogantatstl kezdd bntelensgrl beszlt, amely annak a kldetsnek a jegyben trtnt, amelyre Isten rktl fogva kivlasztotta, hogy a Megvlt desanyja legyen. Ezt foglalja ssze a szepltelen fogantats hitigazsga.
A Szentatya az rangyala imdsg alkalmval mondott rvid beszdben ezutn arrl elmlkedett, hogy Isten mirt ppen a nzreti Mrit vlasztotta ki annyi n kzl. A vlasz az isteni akarat kifrkszhetetlen misztriumban rejlik, de van egy olyan szempont, mgpedig Mria alzata, szernysge, amelyre az evanglium nagy hangslyt helyez.
Ezt fejezi ki Dante Alighieri is Isteni sznjtkban, a Paradicsom 33. nekben: „h, Szz Anynk, lenya ten Fiadnak, teremtmnyeknl nagyobb s szernyebb, sclja az rk hatrozatnak”.
Maga a Szzanya a Magnificatban ezekkel a szavakkal fejezi ki hljt: „Magasztalja lelkem az Urat…hiszen tekintetre mltatta alzatos szolgl lenyt.” Igen, Isten eltt kegyelmet tallt Mria alzata, ezrt tette meg t Isten Anyjv, az egyhz kpv s mintjv, kivlasztott a npek kztt, hogy elnyerje az r ldst s kiterjessze az egsz emberi csaldra. Ez az lds pedig Jzus Krisztus. A mi hivatsunk s az egyhz kldetse is az, hogy elfogadjuk Krisztust letnkben s odaajndkozzuk a vilgnak, hogy „dvzljn ltala a vilg”. |
A ppa s a canterburyi rsek kzs nyilatkozatot rtak al |
Magya Kr |
2006.12.08. 20:10 |
XVI. Benedek ppa cstrtkn dleltt fogadta az Anglikn Kzssg prmst, Rowan Williams, Canterbury rsekt. A rendkvl fontos kumenikus esemnyre VI. Pl ppa s Michael Ramsey anglikn rsek 1966-ban trtnt tallkozsnak vfordulja adott alkalmat. A kt egyhz vezeti kzs nyilatkozatot rtak al.
VI. Pl ppa s Michael Ramsey anglikn rsek 40 vvel ezeltt lezajlott tallkozsa indtotta el a prbeszdet a katolikus egyhz s az anglikn kzssg kztt 4 vszzados sznet utn.
Az anglikn rsek, aki felesge, Jane asszony trsasgban s 8 tag kldttsggel rkezett Rmba, sszesen 6 napot tlt az rk Vrosban. Cstrtkn dleltt Rowan Williams anglikn rsek fl tzkor a Szent Pter-bazilikba ltogatott. 11 rtl megbeszlst folytatott Tarcisio Bertone bboros llamtitkrral. Fl tizenkettkor kerlt sor a ppa s az anglikn prms tallkozsra, majd ezt kveten az Apostoli Palota Redemptoris Mater kpolnjban a Szentatya vezetsvel az anglikn s a katolikus kldttsg tagjai nneplyes formban elimdkoztk napkzi imart. Az imdsgon jelen volt az anglikn prms kldttsge, a kldttsghez csatlakoz 4 szemlybl ll katolikus delegci Cormac Murphy-O’Connor bboros, westminsteri rsekkel az len, valamint a Rmai Kria 4 ngy tagja, ln a Keresztny Egysg Elsegtse Ppai Tancsnak elnkvel, Walter Kasper bborossal.
A Szentatya s az anglikn prms magnbeszlgetse 25 percig tartott, ezt kveten hangzottak el a hivatalos beszdek. A ltogats alkalmbl a Szentatya s az anglikn rsek kzs nyilatkozatot rt al. Ebben leszgezik: Michael Ramsey rsek negyven vvel ezeltti ltogatsa VI. Pl ppnl olyan prbeszd kezdete volt, amelynek sorn az Anglikn-Rmai Katolikus Nemzetkzi Bizottsg (ARCIC) szmos fontos dokumentumot dolgozott ki, amelyek azt prbljk megfogalmazni, ami kzs hitnkben. „Hlsak vagyunk a teolgusoknak – ll a nyilatkozatban –, akik egytt imdkoztak s dolgoztak ezeknek a szvegeknek az elksztsben, amelyeket tovbb kell mg tanulmnyozni s mlyteni.”
A valdi kumen tllp a teolgiai prbeszden, s kzs tansgttelekre sarkall – llaptjk meg az egyhzi vezetk. Ilyen kzs tansgttel s egytt mkdsre sztnz kihvsok: „a bke megvalstsa a Szentfldn s a vilg tbbi rszn, amelyet konfliktusok, s a terrorizmus fenyegetse sjt, az let tiszteletnek elmozdtsa a fogantatstl kezdve a termszetes hallig, a hzassg szentsgnek vdelme, a gyermekek megvsa egy egszsges csaldi let keretein bell, a szegnyek, elnyomottak, legkiszolgltatottabbak megsegtse, klns tekintettel azokra, akiket hitk miatt ldznek, illetve a materializmus negatv hatsainak lekzdse, a teremts irnti tisztelet s a krnyezetvdelem.”
A kt egyhz vezetje elktelezi magt a vallskzi prbeszdben is, amely rvn „elrhetjk nem keresztny testvreinket" – szgezi le a nyilatkozat. |
Az olasz kztrsasgi elnk ltogatsa a ppnl |
Magyar Kurr |
2006.11.26. 18:35 |
XVI. Benedek ppa htfn dleltt hivatalos ltogatson fogadta Giorgio Napolitano olasz llamft, az egykori olasz kommunista prt tagjt, akit ez v mjus 10-n vlasztottk meg kztrsasgi elnkk.
XVI. Benedek ppa ksznett fejezte ki az elnknek megtisztel ltogatsrt, gratullt llamfi kinevezshez s szemlyn keresztl kszntst kldte minden olasz embernek, akik naponta nagy szeretettel s lelkesedssel tanskodnak az irnta val ragaszkodsukrl. A szeretetnek ebben a megnyilvnulsban a ppa azoknak a hitbeli s trtnelmi szlaknak a megerstst ltja, amelyek vszzadok ta egymshoz fzik Itlit s Pter utdt, akinek szkhelye az Isteni Gondvisels akaratbl ebben az orszgban van.
A Szentatya itt utalt a Laterni Egyezmnyre, amellyel megalaptottk a Vatiknvros llamt s amely „abszolt s lthat fggetlensget” biztost a Szentszknek s garantlja „vitathatatlan szuverenitst” nemzetkzi szinten. „Ennek az egyezmnynek az erejben az olasz kztrsasg klnbz szinteken s mdokon rtkes s mindennapos segtsget nyjt ahhoz, hogy vgezhessem kldetsemet, mint az egyetemes egyhz psztora” – mondta ppa, majd ezekkel a szavakkal folytatta beszdt: „Az n mai ltogatsa j alkalom arra, hogy megerstse a klcsns ltogatsok immr tbb vtizedes hagyomnyt…illetve, hogy elgondolkodjunk ezek mlyebb rtelmrl, az egyhz s az llam kapcsolatrl.”
A Gaudium et spes zsinati lelkipsztori konstitci a politikai kzssg s az egyhz kapcsolatval foglalkoz rszben ezt olvassuk: „A politikai kzssg s az egyhz a maguk terletn fggetlenek egymstl s autonmijuk van. Mind a kett ugyanazoknak az embereknek a szemlyes s trsadalmi hivatst szolglja… Annl gymlcszbb lesz szolglatuk mindenki javra, minl egszsgesebben egyttmkdnek a helyek s a krlmnyek szerint.”
„Szvesen csatlakozom ahhoz a jkvnsghoz Elnk r, amelyet kldetse kezdetn megfogalmazott, hogy ez az egyttmkds folytatdjon s tovbb fejldjn” – mondta a Szentatya. Az egyhz s az llam ugyanis valban fggetlen, m mindkett hivatsa az, hogy a sajt kldetse, cljai s eszkzei szerint az embert szolglja, aki cmzettje s rsztevje az egyhz dvzt kldetsnek, mikzben az llam polgra is. Az llamnak nemcsak a polgrok kzjavval kell foglalkoznia, mint a fizikai egszsg, az oktats, vagy a gazdasgi jlt, mivel az ember vallsi dimenzijban is jelen van az llam eltt.
A Szentatya ismt csak a zsinati tantsra hivatkozva rintette a vallsszabadsg krdst is, hangslyozva, hogy ez nem jelentheti csupn azt, hogy nem ldzi a vallst s nem szl bele polgrai egyni vallsi meggyzdsbe. A vallsszabadsg nemcsak az egyn, a csald, vallsi csoportok s magnak az egyhznak a joga, hanem felttelezi azt is, hogy a polgri hatalom megteremti a vallsi let fejldsnek a feltteleit.
Azoknak az alapvet elveknek a nagy rsze, amelyeket a II. Vatikni Zsinat hirdet, jelen van az olasz alkotmnyos szvegben is – llaptotta meg a ppa. A vallsszabadsg – tette hozz – nem mond ellent az llam rdekeinek, s a trsadalom javrt elktelezett laikus hvek minden ms llampolgrral azonos jogokat kell, hogy lvezzenek. A veronai Olasz Orszgos Tancskozs rsztvevihez intzett beszde nyomn a ppa hangslyozta, hogy az egyhz nem politikai szerepl, s nem is akar az lenni, mindazonltal szvn viseli a politikai kzssg javt s felajnlja szolglatt Itlinak s minden orszgnak, amelyben jelen van. A Szentatya a hivatalos ltogatst tev olasz elnkhz intzett beszdt azzal zrta, hogy kifejezte remnyt: Itlia mindig elmozdtja legyen azoknak az emberi s keresztny rtkeknek, amelyek mindig lnyegi jegyei trtnelmnek s kultrjnak.
Az olasz kztrsasgi elnk ksznt beszdben rmmel emlkezett XVI. Benedek ppnak a bke rdekben tett hatrozott s vilgos felhvsaira, majd hosszabban rintette az egyhz s az olasz llam harmonikus kapcsolatt, s elismerssel szlt arrl, hogy a katolikus egyhz milyen rendkvl fontos szerepet tlt be az olasz trsadalomban. Az elnk hangslyozta tovbb, hogy a politiknak soha nem lenne szabad lemondania eszmei, spiritulis s etikai vetleteirl.
A ppval val tallkozs utn az olasz elnk Massimo d'Alema klgyminiszter s Tarcisio Bertone bboros llamtitkr trsasgban a Kirlyi Terembe indult, ahol tallkoztak a Szentszk mell akkreditlt diplomciai testlet tagjaival. Bertone bboros llamtitkr beszdben a diplomciai elktelezettsgrl szlt, amely spiritulis kldetst is jelent.
Giorgio Napolitano vatikni ltogatsa a Szent Pter-bazilikban rt vget, ahol az olasz llamf nhny percre megllt Szent Pter srjnl.
Az esemnnyel kapcsolatos szentszki kzlemny szerint az olasz llamf ltogatsa a Vatiknban alkalmat adott a nemzetkzi helyzet (kztk a Kzel-Kelet, az eurpai integrci s az afrikai kontinens krdseinek) ttekintsre. A Szentszk s Itlia elktelezte magt arra is, hogy egyttmkdnek a nemzetkzi intzmnyek jobb mkdse rdekben.
|
A kontemplatv kzssgek a „vilg ozisai” |
Magyar Kurr |
2006.11.19. 15:01 |
ppa a vasrnapi rangyala-imdsg eltt a kontemplatv kzssgek ptolhatatlansgra hvta fel a figyelmet.
E kzssgek az imdsgrt, csndrt s meditcirt lemondva a vilgrl mintegy „ozisai a vilgnak”, ahogy nagyvrosoknak a parkok. lds s segtsg k minden embernek, azoknak is akik ket nem ltogatjk vagy nem is tudnak rluk – mondta XVI. Benedek ppa.
Ezek a szerzetesek hallgatssal tesznek tansgot arrl, hogy hektikus s hangos vilgunkban Isten az egyetlen segtsg s tmasz. A Szentatya minden hvt arra hvott, hogy szellemi s anyagi segtsget, tmogatst nyjtsanak azoknak a szerzeteseknek, akik a vilgtl visszahzdtak, feladva sokatgr karriereket.
A ppa beszdvel a kontemplatv kzssgek keddi liturgikus emlknapjra hvta fel a figyelmet.
Az imdsg vgn XVI. Benedek ppa klnbz nyelveken ksznttte a Szent Pter tren vele egytt imdkozkat.
|
A Vatikn megerstette a clibtus fontossgt |
Magyar Kurr |
2006.11.19. 14:58 |
A november 16-i megbeszlsen a Szentatya s a dikasztriumok vezeti a papi ntlensg rtkeit hangslyoztk.
A vatikni „cscstallkoz" apropjt Emmanuel Milingo rsek engedetlensgi gye adta. A tallkozrl tegnap a koraesti rkban kiadott kommnik szerint a Szentatya s a Rmai Kria vezeti a clibtus rtkeit hanglyoztk, tovbb fontosnak tartottk, hogy a a tmval kapcsolatban megfelel embersges s keresztny kpzst kapjanak a jvvendbeli s a mr felszentelt papok.
A tancskozson ttekintettk a clibtussal kapcsolatban az elmlt vekben felmerlt krdseket, figyelembe vve az egyhzi trvnyknyv erre vonatkoz elrsait. A II. Vatikni Zsinat ta a klerikusi szolglattl eltiltott, krlbell 40 ezer papbl mintegy 9 ezer vgezhet jra egyhzi szolglatot, a Vatiknban azonban minden egyes esetet kln megvizsgltak, s minden esetben kizrlag az egyhzi trvnyknyv elrsai szerint jrtak el – hangslyozza a kzlemny, amely arra is kitr, hogy a legtbb felmentsi krelem a 70-es 80-as vekben rkezett a Vatiknba, azutn ezeknek a szma hatrozottan visszaesett.
A sajtkzlemny hangslyozza, hogy a mostani tancskozs nem nevezhet rendkvlinek, hanem a Szentatya s a Kria vezeti kztti szoksos megbeszlsek sorba illeszkedik.
|
ltalnos kihallgats Nagy Szent Albert nnepn |
Magyar Kurr |
2006.11.19. 14:55 |
Ismt tbbezer zarndok rkezett a november 15-i ltalnos kihallgatsra a Szent Pter trre.
XVI. Benedek ppa katekzisben ismt Szent Pl apostolrl beszlt, arrl, hogy az apostol hogyan r a Szentllekrl, s a Llek bennnk val jelenltrl.
Katekzist kveten a Szentatya klnbz nyelveken ksznttte a zarndokokat, majd megemlkezett Nagy Szent Albert pspk egyhztantrl, akinek e napon tartjuk liturgikus emlknapjt. A szent pspk mindig is arra trekedett, hogy helyrelltsa a npek kztti bkt – mondta a ppa.
Az pldja sztnzze a fiatalokat arra, hogy az igazsgossg s a kiengesztelds munksai legyenek. A betegek szmra szolgljon btortsknt, hogy bzzanak az rban, aki soha nem hagy magunkra minket a megprbltats pillanataiban. Az ifj hzasok pedig Nagy Szent Albert pspk pldjbl mertve talljk meg az Evangliumban az rmt, hogy befogadjk s nagylelken szolgljk az letet, amely Isten mrhetetlen ajndka – zrta ltalnos kihallgatst XVI. Benedek ppa.
|
Lezrult I. Jnos Pl ppa boldoggavatsi eljrsnak egyhzmegyei szakasza |
Magyar Kurr |
2006.11.12. 20:11 |
Bellunban november 10-n pnteken este a szkesegyhzban nneplyesen lezrtk I. Jnos Pl ppa boldoggavatsi eljrsnak egyhzmegyei szakaszt.
A veneti egyhzmegye szndkosan vlasztotta patrnusa, Szent Mrton nnepnek elestjt az esemnyre.
Albino Luciani 1912. oktber 17-n szletett Canale D'Agordban, 1978. augusztus 26-n vlasztottk ppv, amikor az I. Jnos Pl ppa nevet vette fel. Ppasga mindssze 33 napig tartott, 1978. szeptember 28-n holtan talltak r gyban. 2003. november 23-n kezdte meg els lst az letszentsgt vizsgl brsg.
A zr lst Giuseppe Martino pspk vezette. Elszr elimdkoztk Szent Mrton nnepnek els vesperst. Ezutn hangzott el Enrico Dal Covolo posztultor, majd helyettese, Giorgio Lise beszde, valamint azon egyhzmegyk kpviselinek hozzszlsai, ahol Albino Luciani tevkenykedett. Ezutn sszefoglaltk az eljrs trtnett, s hivatalosan felolvastk a kt szakasz jegyzknyvt.
Az elmlt hrom vben a brsg 190 tanvallomst hallgatott meg azoktl, akik Bellunban s Vittorio Venetban ismertk Albino Lucianit, amikor ott volt pspk 1958 s 1969 kztt, vagy a Velencei Patriarktusban, akik kzelebb ltak hozz ptrirkasga idejn, vgezetl pedig olyanokat, akik Rmban is kzel lltak hozz. Az utbbi hnapokban hrom levltrban is folytak vizsglatok, gy a Vatikni Titkos Levltrban, az llamtitkrsg Levltrban s a Pspki Kongregci Levltrban.
Nagy figyelem vezte azt a felttelezhet csodt is, amely Pugliban ment vgbe, amikor egy daganatos beteg frfi meggygyult, orvosilag meg nem magyarzhat oknak ksznheten. A posztultor jelezte az esetet a Szenttavatsi gyek Kongregcija fel, amely akkor tovbbi anyagokat krt. Ezeket azta elkldtk. „Most vrjuk a vlaszt, de derltak vagyunk” – nyilatkozta a helyettes posztultor, aki a Papa Luciani kzpont igazgatjaknt nagyszm levelet s zenetet kapott, amelyek I. Jnos Pl ppa letszentsgnek hrrl tanskodnak. |
A ciprusi elnk a ppnl |
Magyar Kurr |
2006.11.12. 20:04 |
Benedek ppa pnteken tallkozott Tassos Papadopoulos ciprusi llamfvel.
A vatikni sajtiroda jelentse szerint a tallkoz kzppontjban az eurpai egysgesls, valamint a kultrk, vallsok kztti prbeszd krdsei lltak. Emellett sz volt az egyhznak a szigetorszgban betlttt szereprl, tbbek kztt a menekltek fogadsban, a legutbbi libanoni konfliktus idejn. A hszperces megbeszlst szvlyes lgkr jellemezte.
Ajndkknt Papadopoulos egy valamikor az orszg szaki, trk rszn llt, lerombolt templombl szrmaz Mria-ikont adott t a Szentatynak, egy albummal egytt, amely tbb szz lerombolt, vagy erszakosan elfoglalt templomot mutat be, a szigetnek ugyancsak a trk megszlls alatt ll szaki rszrl. „Hihetetlen” – mondta a ppa a szemtank elmondsa szerint, mikzben az albumot lapozgatta.
A kihallgats utn Papadopoulos Tarcisio Bertone bboros llamtitkrral folytatott megbeszlst. |
ltalnos kihallgats november 8-n |
Magyar Kurr |
2006.11.10. 13:33 |
A Szentatya katekzisben ismt Pl apostolrl elmlkedett. A kihallgatson rszt vettek a New York-i Rendrsg tagjai vezetjkkel, valamint az Assisiben tartott vallskzi imatallkoz fiataljai is, akiket gy ksznttt a Szentatya: „Kedves ifj bartaim: vilgunknak srget szksge van a bkre! Az Assisi tallkoz az ima erejt hangslyozta a bke ptsben. Az szinte ima talaktja a szveket, megnyit bennnket a prbeszdre, a megrtsre s a kiengeszteldsre, s lednti az erszak, a gyllet s a bossz emelte falakat. Visszatrve sajt vallsi kzssgeitekbe legyetek 'Assisi szellemnek' tani, a bke hrnkei, amely Isten kegyes ajndka, s vilgunk szmra az l remny jele."
Vatikni Rdi magyar adsnak szerkeszti szemlyesen is kszntttk a Szentatyt, s ennek sorn a magyar hvek nevben az 1956-os forradalom esemnyeit s fszereplit bemutat fotalbumot ajndkoztak a Szentatynak egy levl ksretben. A levl szvege itt olvashat.
|
Vita a misk nyelvrl |
|
2006.11.07. 16:10 |
Vita a misk nyelvrl
Most viszont nem kzvetlen llami beavatkozs miatt bontakozott ki vita, hanem arrl trnek el a vlemnyek, milyen nyelven miszzenek a francia papok. A ppa ugyanis a francia pspki kar tudomsa szerint arra kszl, hogy kiterjessze a papok jogosultsgt a latin nyelv miszsre. Ez a dnts (motu proprio) amgy nemcsak Franciaorszgra, hanem termszetesen az egsz katolikus egyhzra vonatkozna.
Magyarorszgon ebbl nem lesz vita
A Magyar Katolikus Pspki Konferencitl az Index gy rteslt, hogy itthon nem okoz problmt az, hogy a papok milyen nyelven miszzenek. A magyar katolikusok nem megosztottak ebben a krdsben, s a konferencia tudomsa szerint sem dnttt mg a ppa az gyben, vagyis a motu proprio mg nem szletett meg a latin miszsrl.
A motu proprinak nevezett "szemlyes ppai dnts" konzultci nlkl is megtrtnhet, m a francia pspki konferencia elnke, Jean-Pierre Ricard, Bordeaux rseke oktber 26-n felkereste XVI. Benedeket, s tbbek kztt a miszs nyelvrl is trgyalt az egyhzfvel.
Mg nincs ppai dnts
Ricard ezutn gy nyilatkozott, hogy mg semmi sem vgleges, a motu proprit mg nem rta al a ppa, br errl mr rkeztek korbban jelentsek. A tervezetre Ricard szerint tovbbi egyeztetsek vrnak, s ezekben a trgyalsokban a francia pspki kar is rszt vehet. gy a francik panaszai s krsei is meghallgatsra tallnak - hangslyozta a bordeaux-i rsek.
Megfigyelk szerint mindez azt jelenti, hogy a ppa egyelre nem vltoztat a II. Vatikni Zsinat (1962-65) ltal meghatrozott kereteken, s tovbbra is a helyi nyelvek, illetve az anyanyelv szerept hangslyozza a katolikus egyhz. A latin nyelv, illetve az anyanyelv hasznlatrl egybknt a konzervatv, tradicionalista egyhzfelfogs s a modern irnyzatok kpviseli vitatkoznak a prizsi lap szerint.
A francik maguk is megosztottak
Az Indexnek nyilatkoz egyik szakrt szerint egybknt nem is csupn a ppa s a francia egyhz kztt van vita ebben az gyben, hanem a francik kztt is megoszlanak a nzetek a latin nyelv miszsrl.
A Le Monde ltal idzett Ricard rsek szerint a II. Vatikni Zsinat meghatrozta, hogy mi tartozik a hivatalos, "rendes" liturgiba, mi felel meg a Rmai Rtusnak. Ha valaki latin nyelven miszik azta, az inkbb rendkvlinek szmt, amit az adott egyhzkerlet pspknek kell engedlyeznie.
A francia fpapok szerint, ha az egyes papok jogait kiterjesztik, s akr latinul is miszhetnnek, akkor az komoly zavarokat okozhat a hvekben. Ricard ugyanakkor utalt az egyhzon belli eltr megkzeltsekre is, gy pldul az integristkra, akiknek a nzetei a francia papsg egyes kreiben npszerek.
A vatikni zsinat konstitcija
A hatvanas vekben a II. Vatikni Zsinat Sacrosanctum Concilium kezdet konstitcija a szent liturgirl is dnttt. Ebben szablyozzk a latin nyelv s az anyanyelv hasznlatt is, kimondva, hogy az utbbinak "nagyobb teret kell biztostani".
A konstitci szerint "a latin nyelv hasznlatt, a rszleges jog rvnyben maradsa mellett a latin szertartsokban meg kell tartani". m a dokumentum gy folytatdik: "Mivel azonban mind a szentmisben, mind a szentsgek kiszolgltatsban, mind a liturgia ms terletein gyakran nagyon hasznos lehet a np szmra anyanyelvnek hasznlata, nagyobb teret kell szmra biztostani. Ez elssorban az olvasmnyokra s a felszltsokra, bizonyos knyrgsekre s nekekre rvnyes".
Megfelel helyet lehet adni az anyanyelvnek
A konstitci egy msik pontja kimondja: "A nppel egytt vgzett szentmiskben megfelel helyet lehet adni az anyanyelvnek, elssorban az olvasmnyokban s az 'egyetemes knyrgsekben', s a helyi viszonyoknak megfelelen, mindazokban a rszekben, melyek a npre tartoznak". "De gondoskodni kell rla, hogy a hvek a szentmise ordinriumnak azon rszeit, amelyek rjuk tartoznak, tudjk egytt mondani vagy nekelni latinul is" - szl a vatikni zsinat hatrozata.
A konstitci szerint "a Rmai Ritul j kiadsa alapjn a terletileg illetkes egyhzi hatsg (...) mielbb ksztse el az egyes terletek ignyeihez alkalmazott s honi nyelven megalkotott sajt ritulkat. Az Apostoli Szentszk jvhagysa utn a szban forg terleteken ezeket kell hasznlni". |
A magyar helyzetrl trgyalt Slyom a ppval |
Magyar Nemzet |
2006.11.06. 17:44 |
A magyar belpolitikrl s a hatron tli magyarokrl is trgyalt Slyom Lszl XVI. Benedek ppval. A kztrsasgi elnkt szokatlanul hossz audencin meghallgat katolikus egyhzf Slyom szerint klnleges tjkozottsgrl tett tanbizonysgot. Slyom ltogatsa alatt szba hozta a csngk gyt is.
Magnkihallgatson fogadta Slyom Lszl kztrsasgi elnkt XVI. Benedek ppa. A kztrsasgi elnk bemutatkoz ltogatsra rkezett Rmba.
Raffaelo festmnye alatt fogott kezet egymssal XVI. Benedek s Slyom Lszl. A ppa dolgozszobja ajtajban fogadta haznk kztrsasgi elnkt, majd a szentatya rasztalnl foglaltak helyet s nmetl beszltek egymssal ngyszemkzt.
A megbeszlsre a protokoll szerint maximum 20 perc volt fenntartva, de a tallkoz rendkvli mdon majdnem fl rig tartott, az llamf hromnegyed 12-kor jtt ki a ppai dolgozszobbl.
– Vatikni szoks, hogy a ppval val beszlgetsrl senki nem nyilatkozik. Annyit mondhatok, hogy nagyon nagy benyomst gyakorolt rm a XVI. Benedek szemlyisge s klnleges tjkozottsga kzp-eurpai, akr magyar gyekben is. Teht mind a magyar belpolitikrl, mind a hatron tli magyarokrl, mind eurpai gyekrl rendkvl j hangulat s gymlcsz beszlgetst tudtunk folytatni – gy a kztsasgi elnk. Slyom Lszl annyit elrult, hogy a ppval 1956 jelentsgrl is beszltek s XVI. Benedek akkori szemlyes lmnyeit is felidzte.
Igazi magyar pspkket Szlovkiba, magyar miszst a csngknak – szorgalmazta Slyom
A kztrsasgi elnk egybknt egy XVIII. szzadi knyvritkasgot vitt ajndkba a ppnak, XVI. Benedek pedig hrom ppai rmt adott t.
Ezt kveten, a Tarcisio Bertone bborossal tartott trgyalson a kztrsasgi elnk megnyugtatta a szentszki llamtitkrt arrl, hogy a magyar–vatikni megllapodsban nem lesz vltozs. Az egyhzi intzmnyek llami tmogatsra vonatkoz problmkra a vegyesbizottsg sszehvsa adhat megoldst az apr, de pnzgyileg fontos krdsek tisztzsra.
Sz volt a hatron tli magyarok anyanyelv lelki gondozsrl, arrl, hogy Szlovkiban legyen igazi magyar pspk s a csngk magyarul miszhessenek – fogalmazott az llamf, aki jogi megoldst vetett fel. Az egyhzmegyket nemcsak terleti alapon, szemlyi elv szerint is meg lehet szervezni. A tbori pspkk vagy a bevndorlk mell rendelt pspkk pldjra a szrvny magyarsg is kapjon sajt anyanyelvi pspkt. Slyom Lszl hozztette: javaslata rdekldst vltott ki a szentszki llamtitkrsgon.
Belpolitikia helyzetnk s az erklcsi elv
Bertone bborossal tma volt a magyar belpolitikai helyzet is. Egyetrtettnk abban, hogy az erklcsi elveknek a fontossgt mindig hangslyozni kell – mondta Slyom Lszl, aki dlutn a Szent Pter-bazilika altemplomban a magyar kpolnt s II. Jnos Pl srjt keresi fel, este pedig a Szuvern Mltai Lovagrend nagymestere ad dszvacsort a magyar elnk tiszteletre.
|
Jzus j rtelmet adott a hallnak |
Magyar Kurr |
2006.11.06. 17:42 |
Benedek ppa a hall rtelmrl beszlt a Szent Pter trre egybegylteknek a szoksos vasrnap dli Mria-imdsg alkalmval. – Az rangyala utn a Kzel-Kelet bkjrt krte a hvek imdsgt.
A ppa halottak napja kapcsn a hall valsgrl elmlkedett beszde elejn. Kiemelte: a hallt „az gynevezett jlti trsadalom gyakran el akarja tvoltani az emberek tudatbl, akiket teljessggel a mindennapi let aggodalmai foglalnak le. A meghals azonban valjban az let rsze, s nem pusztn a vgn, hanem szemmel lthatan minden pillanatban. Minden figyelemelterels ellenre egy szeretett szemly elvesztse jra flfedezteti az emberrel a 'problmt', olyan valsgknt rzkeltetve a hallt, amely gykeresen ellensges s ellenttes termszetes hivatsunkkal az letre s a boldogsgra.”
„Jzus azonban forradalmastotta a hall rtelmt. Tette ezt tantsval, de mindenekeltt azzal, hogy maga is szembenzett a hallal. 'Hallval megtrte a hallt', ismtli a liturgia a hsvti idszakban” – fogalmazott a Szentatya, majd kifejtette: az Isten Fia gy kvnta megosztani velnk legmlyig emberi termszetnket, hogy jra feltrja a remny eltt. Vgssoron „ azrt szletett meg, hogy meghalhasson, s gy megszabadthasson minket a hall szolgasgbl.”
A ppa ezutn rmutatott: Krisztus halltl kezdve „a hall mr nem ugyanaz: megfosztatott 'mrgtl'. Isten szeretete, amely Jzusban mkdik, j rtelmet adott ugyanis az ember egsz ltnek, s gy tformlta hallt is. Ha Krisztusban az emberi let 'tvonuls ebbl az Atya vilgba' (Jn 13,1), a hall rja az a pillanat, amikor ez konkrt s vgleges mdon vgbemegy. Aki arra trekszik, hogy Hozz hasonlan ljen, megszabadul a halltl val flelemtl, amely mr nem egy ellensg gnyos vigyort mutatja, hanem, ahogy Szent Ferenc rja Naphimnuszban, a 'nvr' bartsgos arct, amely ltal ugyangy dicstheti az Urat: 'ldjon, Uram, nvrnk, a testi hall'.”
A test halltl ezrt „nincs, mirt flni, emlkeztet a hit, mert egy lom, amelybl egy nap felbrednk. Az igazi halltl viszont flni kell, a llek halltl, amelyet a Jelensek knyve a 'msodik hallnak' nevez (v. Jel 20,14–15; 21,8). Aki ugyanis hallos bnben hal meg, megbns nlkl, bezrkzva Isten szeretetnek ggs elutastsba, az nmagt zrja ki az let orszgbl.”
Vgezetl a Szentatya azrt a kegyelemrt imdkozott, hogy „dersen felkszlhessnk arra, hogy elinduljunk ebbl a vilgbl”, amikor az r eljn elszltani minket, „annak remnyben, hogy rkre vele lakhatunk, a szentek s elhunyt szeretteink trsasgban”.
A ppa a Mria-imdsg elimdkozsa utn mindenekeltt a Kzel-Kelet bkjrt emelte fel szavt: „lnk aggodalommal kvetem a hreket a Gza-vezet helyzetnek slyos megromlsrl, s ki szeretnm fejezni kzelsgemet a polgri lakossghoz, akik az erszakos cselekmnyek kvetkezmnyeitl szenvednek. Krlek benneteket, csatlakozzatok imdsgomhoz, hogy a mindenhat s irgalmas Isten vilgostsa meg az izraeli s a palesztin hatsgokat, s azon npek vezetit, akik klns felelssggel brnak a rgiban, hogy lpjenek fl tevkenyen azrt, hogy vge legyen a vrontsnak, sokszorozzk meg a humanitrius seglynyjtsi kezdemnyezseiket, s mozdtsk el a kzvetlen, komoly s konkrt bketrgyalsok jrafelvtelt. |
Ppai szentmise az elhunyt pspkkrt s bborosokrt |
Magyar Kurr |
2006.11.06. 17:40 |
Benedek ppa szombat dleltt szentmisvel emlkezett meg az eltelt v sorn elhunyt bborosokrl s pspkkrl a Szent Pter-bazilikban.
A katedra-oltrnl bemutatott szentmisn a KNA hrgynksg jelentse szerint rszt vettek a Rmai Kria s a diplomciai testlet tagjai is.
A Szentatya kln kiemelte a 2001-ben bboross krelt Leo Scheffczyk teolgiaprofesszor, a holland Johannes Willebrand kriai bboros, valamint tovbbi hat bboros alakjt. A ppa mltatta az elhunyt fpsztoroknak a keresztny hit s kzssgeik szolglatban vgzett munkjt, s hangslyozta a holtak fltmadsrl vallott keresztny meggyzdst. |
XVI. Benedek ppa ltogatsa a Ppai Gergely Egyetemen |
Magyar Kurr |
2006.11.06. 17:38 |
XVI. Benedek ppa november 3-n dleltt elltogatott a Ppai Gergely Egyetemre, ahol nagy vrakozssal fogadtk.
A kpolnban tett rvid adorci utn az egyetem rektora, majd pedig a hallgatk kpviselje ksznttte a Szentatyt.
Nagy taps trt ki a ppa beszdnek az elejn, mert elsknt azokhoz szlt, azokat dvzlte, „akik az egyetem”: a hallgatkhoz. Beszdben az egyetemhez fzd szemlyes lmnyeit is felidzte, utalt arra, hogy a II. Vatikni Zsinat alatt mint szakrt rszt vett doktori tzis vdsn, s emlkezetes maradt szmra az az v is, amikor meghvott eladknt itt tantott.
A Szentatya beszdben utalt az egyetem alaptsra is. Az akkor alakult nemzeti kollgiumok kztt nv szerint megemltette a Collegium Hungaricumot. A rsztvev nvendkek kztt most is szmos magyar volt, a Collegium Germanicum et Hungaricumbl, a Ppai Magyar Intzetbl s a Ppai Diplomciai Akadmirl.
A ltogats vgn a szemlyes dvzlsek sorn P. Szentmrtoni Mihly SJ, a Spiritulis Intzet vezetje pedig szemlyesen is ksznthette a Szentatyt, aki ltogatsval megerstette kldetsben a jezsuita rendet, amelynek els s legfontosabb intzmnye ez az egyetem. |
A szentek bartaink s pldakpeink – ppai szentmise mindenszentek nnepn |
Magyar Kurr |
2006.11.06. 17:28 |
A Szentatya mindenszentek napjn dleltt nnepi szentmist mutatott be a zsfolsig telt Szent Pter-bazilikban. Beszdben arra buzdtotta a hvket gy tekintsenek a szentekre, mint bartaikra, s mint kvetend pldkra.
A szentek nem csupn azon kivlasztottaknak a csoportja, – fogalmazott XVI. Benedek ppa – akiket hivatalosan is szentt avattak. Sok ismeretlen, nvtelen szemly is a szentek krbe tartozik, akik hittel s szeretettel megprbltk teljesteni Isten akaratt.
Jllehet az egyhznak dacos, st rebellis gyermekei is vannak, valdi arct mgis a szentek adjk, ket tekintjk pldakpnknek. Minden keresztny meghvatott az letszentsgre, amelyet nem pusztn rendkvli tettekkel lehet elrni. Egyetlen igazn fontos felttele van a szentt vlsnak: Jzus Krisztusra kell hallgatnunk, t kell kvetnnk, akkor is amikor slyos gondjaink vannak, akkor is amikor ez nehz feladat. A tragdik s a boldogtalansg oka mindig az, hogy az ember eltvolodott Istentl – figyelmeztetett a ppa.
|
Az rk letbe vetett remnynk ad rtelmet a htkznapoknak |
Magyar Kurr |
2006.11.06. 17:26 |
A mai rangyala ima alkalmbl elmondott beszdben a Szentatya arra krt mindenkit, imdkozzon azokrt is, akikre senki nem gondol, s azokrt, akik klnsen rszorulnak Isten irgalmra.
Az rangyala-imdsg alkalmbl mondott beszdben a ppa kiemelte: az ember termszettl fogva mindig tbbre, nagyobbra vgyakozik, olyan dolgokat szeretne megvalstani, amelyekkel sajt magn, sajt korltain is tl tud lpni.
Az igazsgossg, az igazsg s a boldogsg utni vgy kiolthatatlan benne. A megmagyarzhatatlan hall tnyvel szembenzve remnykedik abban, hogy a msvilgon tallkozik szeretteivel, bzik egy olyan trvnyben, amely helyrelltja a valdi igazsgossgot. Ez ad rtelmet a htkznapi letnknek – fogalmazott a ppa.
Ma azonban – sokkal inkbb, mint korbban – fennll az a veszly, hogy az ember egyedl tveszmk hljba kerl. A keresztnyek ezrt tekintsk pldakpknek a szenteket, akik megmutatjk, hogy mi is az emberi lt valdi clja. Az rk let nem pusztn egy korltok nlkli ltezst jelent, hanem a ltezsnek egy msfajta minsgt, amely nem ismeri a szenvedst s a hallt – mondta a ppa.
Beszde vgn a Szentatya arra krte a hvket, imdkozzanak az elhunytakrt, klnsen azokrt, akikre taln senki nem gondol, s azokrt, akik klnsen rszorulnak Isten irgalmra. |
Erd Pter bboros az Eurpai Pspki Konferencik Tancsnak elnke |
Magyar Kurr |
2006.10.07. 14:31 |
Erd Pter bborost vlasztottk elnkk az Eurpai Pspki Konferencik Tancsnak (CCEE) tallkozjn, Szentptervron.
Els alkalommal rendezik meg Oroszorszgban, oktber 4. s 8. kztt az Eurpai Pspki Konferencik Tancsnak (Consilium Conferentiarium Episcopalium Europae) plenris lst. A pspki konferencik elnkei az Orosz Katolikus Pspki Konferencia elnke, Joseph Werth meghvsra Szentptervron tartjk tallkozjukat.
A 34 eurpai pspki konferencia elnkei j elnkt vlasztottak 6-n, pnteken dlutn a kvetkez tves idszakra Erd Pter bboros, a Magyar Katolikus Pspki Konferencia elnknek szemlyben. A szervezet kt j alelnke Josip Bozanic bboros, zgrbi rsek s Jean-Pierre Ricard bboros, Bordeaux-i rsek lett.
A mostani plenris ls kzponti tmja a 2006-ban fennllsa 35. vforduljt nnepl CCEE szolglatnak tgondolsa. A pspkk a jv evangelizcis tevkenysgek fbb irnyvonalairl trgyalnak.
A munklatok els rszben a Moszkvai Ortodox Patriarktus egy kpviselje s Tadeusz Kondrusiewicz moszkvai rsek tart eladst a valls s az egyhz oroszorszgi helyzetrl. A msodik rsz kzponti tmja a hivatsgondozs lesz. A vizsgland tmk kztt szerepel a hzassg s csald, az egyhz Eurpban, az egyhzak s az Eurpai Uni, valamint az eurpai egysgeslsi folyamat viszonya. Ezenkvl Stanislav Hocevar belgrdi rsek ismerteti a nagyszebeni III. Eurpai kumenikus Nagygyls elkszleteit.
* * *
A pspki konferencik egyms kztti kapcsolatainak erstst fknt szomszdos konferencik esetben az Egyhzi Trvnyknyv (CIC) elrja. Ennek az egyttmkdsnek szmos formja alakult ki.
A kt f tpusa: az egyes konferencik kzti kapcsolatok ptse (kpvisel kldse a szomszdos konferencia teljes lseire, bizottsgok ltrehozsa, kiadvnyok ksztse, tallkozk), illetve a pspki konferencikbl ll kontinentlis szervezetek. Ilyen szervezetek pl. az Eurpai Pspki Konferencik Tancsa (CCEE) s a Latin-amerikai Pspki Tancs (CELAM).
|
Fischer hivatalosan meghvta a ppt Ausztriba |
paparatzi |
2006.10.07. 11:50 |
2007 szn XVI. Benedek ppa az ausztriai Mariazellbe utazik.
Heinz Fischer osztrk elnk Vatiknban tett ltogatsa sorn tadta meghvst XVI. Benedeknek. Beszdben mltatta a vatikni-osztrk kapcsolatokat, s kiemelte, hogy azok a bizalmon s a klcsns tiszteleten alapulnak. Utalt arra is, hogy a Szentszk s Ausztria szmos, Eurpai Unit rint krdsben egyetrt. „rmmel tlt el, hogy 2006 els felben milyen kedvezen fogadta a Szentszk a soros osztrk EU-elnksget” – mondta az elnk.
Fischer kitrt XVI. Benedek szerepre a vallsok s kultrk kztti prbeszd elsegtsben, s beszmolt arrl is, hogy az osztrk karitszok s egyhzi kzssgek ms humanitrius szervezetekkel egyttmkdve nagyon jelents munkt vgeznek.
„n nagyon jl ismeri a hazmat, s Ausztria ezrt is klnsen nagy rmmel veszi, hogy kiltsba helyezte ltogatst a hagyomnyokban oly gazdag mariazelli zarndokhelyre.”
Az ausztriai utazst 2007 szeptemberre tervezik, Mariazell fennllsnak 850. vforduljra. A ltogats vgn a szvetsgi elnk gy bcszott: „Viszontltsra Ausztriban!” |
ltalnos kihallgats oktber 4-n |
Magyar Kurr |
2006.10.07. 11:46 |
Esztergomi s szkesfehrvri dikok is rszt vettek a Szent Ferenc-napi ltalnos ppai kihallgatson.
XVI. Benedek ppa a szerdai ltalnos kihallgatst megelzen, 10 rakor megldotta Szent Genovva Torres Morales, az n. Angyali Nvrek, vagyis a Jzus Szent Szvrl nevezett kongregci alaptnjnek mrvnyszobrt. A fehr mrvnybl kszlt szobor, amely Alessandro Romano olasz mvsz alkotsa, a bazilika egyik kls falflkjben kerlt elhelyezsre.
A kihallgatson mintegy 50 ezer zarndok vett rszt a vilg minden tjrl, kztk tbb magyar dikcsoporttal, akiket magyarul ksznttt a Szentatya: „Szeretettel kszntm a magyar hveket, klnsen az esztergomi Ferences Gimnzium tanulit. Assisi Szent Ferenc liturgikus emlknapjn, az kzbenjrst krve, szvesen adom apostoli ldsomat. Dicsrtessk a Jzus Krisztus!” Szkesfehrvrrl is rkezett egy zarndokcsoport, a Ciszterci Szent Istvn Gimnzium vgzs tanulival.
A Szentatya katekzise felolvassa utn a hagyomnynak megfelelen klnfle nyelveken dvzlte a zarndokcsoportokat, majd arra buzdtotta ket, hogy Assisi Szent Ferenc pldjt kvessk, akinek liturgikus emlknapjt nnepeltk. Az ragyog pldja sztnzze a fiatalokat arra, hogy jvjket az Evanglium irnti teljes hsgben tervezzk meg. A betegek btran nzzenek szembe a szenvedssel, a megfesztett Krisztusban tallva fnyt s vigaszt maguknak. Az ifj hzasokat pedig vezesse az egyre nfelldozbb szerelem fel. |
|