A rmai ppa a katolikus egyhz feje. Ezenkvl a kopt ortodox egyhz vezetjt is ppnak hvjk (alexandriai ppa). Ez a szcikk a rmai pprl szl.
Maga a magyar ppa sz (akrcsak a pap s a ppa) a grg pappasz szbl ered, amelynek jelentse „atya” („papa”). Ez a cm illette meg a 4. szzadig az sszes keresztny pspkt is. A keleti egyhzszakads utn az ortodox egyhzak fejeit mr kizrlag a ptrirka cmmel illettk, s a rmai egyhz vezetje a ppai cm egyedli viselje lett.
A legnagyobb katolikus egyhzi mltsg tbb cmet is magban foglal. A ppa teljes cme:
- Rma pspke,
- Jzus Krisztus helytartja (vicarius Christi)
- Az Apostolfejedelem (Szent Pter) utda (az apostolutdok, azaz a pspkk testletnek vezetje)
- Az egyetemes Egyhz legfbb fpapja (az egsz katolikus egyhz psztora, pontifex maximus)
- A Nyugat ptrirkja - XVI. Benedek 2006-ban elhagyta e cmet
- Itlia prmsa
- A rmai rseki tartomny metropolitja
- Vatiknvros llam uralkodja
- Isten szolginak szolgja (Servus Servorum Dei)
A ppavlaszts
A ppai cm betltsrl a konklv dnt, amely a 80 v alatti bborosokbl ll. A konklv 1241 ta mkd rendszernek az 1274-es lyoni 14. egyetemes zsinat adott tfog szablyozst, amelyen azta tbbszr vltoztattak (Utoljra II. Jnos Pl ppa Universi Dominici Gregis apostoli konstitcija 1996. februr 22.). Eszerint a ppa elhunyta utn 15, legksbb 20 nap mlva ssze kell lnie a bborosok testletnek (1870-tl a Vatiknban) s ott a a legnagyobb titoktarts mellett, ktharmados tbbsggel kell megvlasztaniuk az j ppt.
A ppa jogkre
A ppnak legfbb, teljes (trvnyhozi, kormnyzati s bri), kzvetlen s egyetemes hatalma van az egsz katolikus egyhzban. tlete vagy hatrozata ellen nincs sem fellebbezs, sem felfolyamods. Hatalmt megvlasztsnak elfogadsval nyeri el, ezrt beiktatsra nincs szksge. A ppa hatalmt rendesen a ppai hivatalokon s brsgokon keresztl gyakorolja. Ezrt a ppa hallval a ppai hivatalok irnytinak megbizatsa megsznik. A ppa feladata a hitlettemny (Depositum Fidei) rzse, a katolikus tants kifejtse s tisztasgnak rzse. Az I. vatikni zsinat (1870) hitigazsgknt mondta ki, hogy a ppa Isten kegyelme ltal tvedhetetlen, amikor hit s erklcs krdsben, a vilgegyhz pspkeivel egysgben, nneplyes formban a tvedhetetlensg ignyvel (ex cathedra Petri) nyilatkozik. E hatalommal a ppk ritkn ltek: IX. Pius ppa 1854. december 8-n (Ineffabilis Deus: Szz Mria szepltelen fogantatsa), XII. Pius ppa 1950. november 1-jn (Munificentissimus Deus: Szz Mria mennybevtelnek dogmja) s II. Jnos Pl 1995. mrcius 25-n (Evangelium vitae: Az abortusz s az eutanzia rtatlan emberi let szndkolt kioltsa, ezrt elfogadhatatlan).
Zsinatok s ppk
A ppa a pspkk testletnek feje. A pspki kollgium - soha nem feje nlkl - szintn hordozja az egsz egyhzra szl legfbb s teljes hatalomnak. E hatalom nneplyes gyakorlsa az egyetemes zsinat, amelyre valamennyi pspk meghvst kap. Egyetemes zsinatot egyedl a ppa hvhat ssze, rekeszthet be s csak elnklhet rajta (szemlyesen vagy megbzottja ltal). Hallval az ppen lsez zsinat felfggesztdik. A zsinat napirendjt hatrozza meg s az joga a hatrozatok megerstse s kihirdetse is.
A trtnelem folyamn tbbszr felmerlt az egyhzi fhatalom krdse: "ppa vagy zsinat?" Jllehet az egyhzi trvnyek mindig a ppai fhatalmat tartalmaztk, a ppasg trtnelmi mlypontjain megersdtt a zsinati fhatalom ignye (konciliarizmus) s a zsinatok szerepe az egyhzkormnyzatban. A nagy nyugati egyhzszakadst lezr Konstanzi zsinat pldul, amelyet Zsigmond nmet-rmai csszr s magyar kirly hvott ssze, ppkat mondatott le s vlasztott (V. Mrton). A konciliarizmus eszmje ksbb a protestns egyhzak szervezetnek kialakulsban vlt meghatrozv.
A ppa s a pspkk egyttmkdst a II. Vatikni zsinat (1962-1965) j hangslyokkal trgyalta. Itt kimondtk a pspkk kollegialitsnak elvt, amely szerint a pspkk amellett, hogy egyhzmegyjk sajt psztorai, az egyetemes egyhzrt is felelssget viselnek. E felelssg gyakorlsnak fruma az egyetemes zsinat s a pspki szinodus.
Adatok, statisztikk
- XVI. Benedek a 265. ppa, az ellenppkkal egytt a mai napig 306 ppa uralkodott.
- Ebbl 32 ellenppa Rmban, 2 Pisban s 5 Avignonban lpett fl.
- Ezen fell tovbbi 3 ppa esetben ktsgbe vonhat uralkodsuk legitimitsa.
- II. Istvn esete a legklnsebb. Ugyan megvlasztottk ppnak, de szkfoglalsa eltt meghalt.
- A fennmaradt 264 ppa kzl 257 uralkodott Rmban s 7 Avignonban.
- A legnpszerbb nv a Jnos volt, sszesen 26 ppa, ill. ellenppa viselte ezt a nevet. 18-cal msodik helyen ll a Gergely, majd 17-tel a Benedek ll a dobog als fokn.
szentsge XVI.Benedek ppa(2005.IV.19.
|