Kvetkez 10 cikk | Elz 10 cikk |
XVI. Benedek ppa zenete a Tmegtjkoztats 40.Vilgnapjra |
|
2006.05.23. 18:40 |
Kedves Testvreim!
1. A 40 ve befejezdtt II. Vatikni Zsinat nyomdokain haladva rmmel idzem fel a tmegtjkoztatsrl szl Inter mirifica cm zsinati dokumentumot, amely mindenekeltt elismerte a mdia befolysol hatst az egsz emberi trsadalomra. Annak rdekben, hogy ezt a hatalmi eszkzt az egsz emberisg javra a legjobban hasznljuk, arra indtott, hogy a Tmegtjkoztatsi Vilgnapra rt els zenetemben rmutassak, miknt segti el a mdia mint hl a kommunikcit, a kzssget s az egyttmkdst.
Szent Pl Efezusiaknak rt levele pontosan megfogalmazza emberi hivatsunkat, az „isteni termszetben val rszesedst” (Dei Verbum, 21): Krisztus ltal, az egy Llekben juthatunk el az Atyhoz; ezrt mr nem idegenek s jvevnyek vagyunk, hanem a szentekkel Isten orszgnak polgrai s tagjai. gy lesznk az r szent temploma, Isten hajlka (v. Ef 2,18-22). A kzssgi let ezen kpe keresztny letnk minden szempontjt magba foglalja. A meghvs, hogy hek legynk Isten nkzlshez Krisztusban, valjban Isten bennnk lv dinamikus erejnek felismerse, amely ltalunk rad ki msok fel, hogy a vilgban valban ez a szeretet uralkodjon (Ifjsgi Vilgtallkoz, Kln, 2005. augusztus 21.).
2. A technolgiai halads a mdia tern legyzte az idt s a teret, s az risi tvolsgok ellenre megteremtette a szemlyek kztti azonnali s kzvetlen kapcsolat lehetsgt. Ez a fejlds hatalmas erforrs, amely a kzjt hivatott szolglni, s „olyan rtket kpvisel, amelyet vdeni s fejleszteni kell” (A gyors fejlds, 10). De amint azt jl tudjuk, vilgunk tvolrl sem tkletes. Naponta beigazoldik, hogy a kzvetlen kommunikci nem mindig jrul hozz a trsadalom egsznek egyttmkdshez s a kzssg ptshez.
Az emberek lelkiismeretnek formlst s gondolkodsuk alaktst segteni sohasem elhanyagolhat feladat. A hiteles kommunikci btorsgot s cltudatossgot kvn. Elszntsgot kvetel azoktl, akik a mdia vilgban dolgoznak, hogy a rengeteg informci terhe alatt ne fradjanak el, s ne elgedjenek meg rszigazsgokkal vagy elzetes informcikkal. pp ellenkezleg, az emberi let rtelmre, a szemlyes s trsadalmi lt vgs alapjra irnyul krds kutatsra s terjesztsre van szksg (Fides et Ratio, 5). gy a mdia kpes pt mdon hozzjrulni mindannak terjedshez, ami j s igaz.
|
XVI. Benedek ppa zenete a Hivatsok 43. Vilgnapjra |
Magyar Kurr |
2006.04.29. 14:53 |
Tisztelend Testvreim a pspki rendben!
Kedves Testvreim!
A soron kvetkez Hivatsok Vilgnapja azt a lehetsget knlja, hogy Isten egsz npt hvjam a „Hivats az Egyhz misztriumban” tma elmlkedsre. Pl apostol ezt rja: „ldott legyen az Isten, Urunk, Jzus Krisztus Atyja… mert benne vlasztott ki bennnket a vilg teremtse eltt… eleve arra rendelt bennnket, hogy Jzus Krisztus ltal – akarata s tetszse szerint – fogadott gyermekeiv legynk ” (Ef 1,3-5). A vilg teremtse eltt, ltrejttnk eltt, a mennyei Atya Jzuson keresztl – aki a testt lett Ige –, a Szentllek vezetsvel szemlyesen vlasztott ki bennnket a Vele val fii kapcsolatra. Jzus, aki meghalt rtnk, bevezetett az Atya szeretetnek misztriumba, amely szeretet teljesen betlti t, s amelyet mindenkinek felajnl. Ily mdon, Jzussal egyeslve, aki a F, egyetlen testet alkotunk, amely az Egyhz.
A trtnelem kt vezredes slya megnehezti az isteni rkbefogads magval ragad misztriumnak jdonsgt megrteni, amely Szent Pl tantsnak kzppontjban ll. Az Atya –emlkeztet az apostol – „Tudtunkra adta ugyanis akaratnak titkt…, az benne elre meghatrozott jsgos tervt, hogy Krisztusban jra egyest mindent” (Ef 1,9-10). s lelkesedssel hozzteszi: „Tudjuk azt is, hogy akik Istent szeretik, azoknak minden javukra vlik, hiszen sajt elhatrozsbl vlasztotta ki ket. Akiket ugyanis eleve ismert, azokat eleve arra rendelte, hogy Finak kpmst ltsk magukra, gy lesz elsszltt a sok testvr kztt” (Rm 8,28-29). A tvlat valjban lenygz: arra kaptunk meghvst, hogy Jzus testvreiknt ljnk, s ugyanazon Atya gyermekeinek rezzk magunkat. Olyan ajndk ez, amely minden emberi elgondolst s tervet fellml. Az igazi hitvalls nyitott teszi az elmt s a szvet Isten kifogyhatatlan titkai eltt, amely tjrja az emberi ltet. Mit is mondjunk a napjainkban oly ersen jelenlv ksrtsrl, amikor annyira nelltnak rezzk magunkat, hogy Isten rlunk alkotott titokzatos terve eltt kpesek vagyunk bezrkzni? Az Atya szeretete – amely Krisztus szemlyben feltrulkozik – megszlt bennnket.
|
Christus resurrexit-a Szentatya hsvti zenete |
|
2006.04.18. 07:32 |
Ennek az jszakai virrasztsnak a sorn ismt tltk a Feltmads dnt s mindig idszer esemnyt, a keresztny hit kzponti misztriumt. A templomokban szmtalan hsvti gyertya gyulladt ki, jelkpezve Krisztus fnyt, amely megvilgtotta s megvilgtja az emberisget, rkre legyzte a bn s a rossz sttsgt. Ma erteljesen visszhangzanak azok a szavak, amelyek dbbenettel tltttk el az asszonyokat, akik a szombat utni els nap reggeln a srhoz siettek, ahov Krisztus holttestt helyeztk, miutn levettk a keresztrl. Az asszonyok, akik szomorak s vigasztalanok voltak, Mesterk elvesztse miatt, amikor a srhoz rkeztek, lttk, hogy a bejratot lezr nagy kvet valaki elgurtotta s a Mester teste mr nem volt ott. Mikzben ott lltak bizonytalanul s eltvelyedve, kt ragyog ruhba ltztt ffi lepte meg ket ezekkel a szavakkal: „Mirt keresitek az lt a holtak kztt? Nincs itt, fltmadt”. „Non est hic, sed resurrexit”. Attl a reggeltl kezdve ezek a szavak szntelenl felhangzanak a vilgegyetemben, mint rmhr, amely minden vltozs nlkl, ugyanakkor vgtelen s mindig j hanggal szeli t az vszzadokat.
„Nincs itt. Feltmadt”. A mennyei hrnkk mindenekeltt azt kzlik, hogy Jzus „nincs itt”: Isten Fia nem maradt a srban, mivel nem vlhatott a hall foglyv s a sr, nem tarthatta fogva az „lt”, aki maga az let forrsa. „Az a szombat nagy nnep volt”, mint ahogy Jnos evangelista rja, a trtnelem legnneplyesebb napja, amikor a „szombat Ura” beteljestette a teremts mvt, az embert s az egsz vilgmindensget Isten gyermekei dicssgre emelte. Miutn vghez vitte ezt a rendkvli mvet, halott testt thatotta Isten letet ad lehellete, s szttrve a sr korltait, dicssgesen feltmadt. Ezrt hirdettk az angyalok, hogy „nincs itt”, nincs a srban. Zarndokknt jrt az emberek fldjn, tjt, mint mindenki, a srban fejezte be, de legyzte a hallt, s szeretetbl, teljesen j mdon, megnyitotta a fldet s azt szlesre trta az g fel.
|
XVI. Benedek ppa zenete a XXI. Ifjsgi Vilgnapra |
|
2006.02.27. 17:40 |
„Ne fljetek, bzzatok Benne, s nem fogtok csaldni!” A vilgnapot a hagyomnyokhoz hven virgvasrnap, prilis 9-n nneplik szerte a vilgon, a helyi egyhzakban. Kzponti tmja ez vben: „Szavad fklya a lbam el, vilgossg az utamon.”A ma kzztett szvegben a ppa programot knl a III. vezred fiataljai szmra: „ptstek letetek Krisztusra, fogadjtok be szavait, s vltstok tettekre tantst. Srget szksg van r, hogy az apostolok j nemzedke szlessen, akik Krisztus igjben gykereznek, s kpesek vlaszt adni korunk kihvsaira, kszek az evanglium terjesztsre. Ha pedig Jzus hv benneteket, ne fljetek nagylelken vlaszolni neki, klnsen ha azt javasolja, hogy a megszentelt let vagy a papsg tjn kvesstek. Ne fljetek, bzzatok Benne, s nem fogtok csaldni”.„Szeresstek s kvesstek az egyhzat – folytatja a ppa –, amelynek az a kldetse, hogy megmutassa az embereknek az igazi boldogsg tjt. Nem knny felismerni az igazi boldogsgot a mai vilgban, ahol az embert gyakran tszknt tartjk fogva filozfiai ramlatok, amelyek – mikzben ’szabadnak’ hiszi magt – hamis ideolgik tvedseibe vagy illzijba veszejtik.
|
XVI. Benedek ppa nagybjti zenete |
|
2006.02.24. 07:11 |
„Jzus, amikor ltta a tmeget, megesett rajta a szve” (Mt 9,36) Kedves Testvreim!
A nagybjt lelki zarndoklatunk kiemelked idszaka afel, Aki az irgalom forrsa. Olyan zarndoklat ez, ahol szegnysgnk pusztjn keresztl maga ksr minket, segtve a hsvt benssges rmhez vezet ton.
Isten oltalmaz s megtart bennnket a „stt vlgyben is”, amelyrl a zsoltros beszl (Zsolt 23,4), mikzben a ksrt remnytelensget sugall, vagy arra sztnz, hogy keznk munkja miatt hi remnyben ljnk. Igen, az r ma is meghallja a sokasg kiltst, akik hezik az rmet, a bkt s a szeretetet. Az emberek, mint minden idben, most is elhagyatottnak rzik magukat. Isten azonban nem engedi, hogy a nyomorsg, a magny, az erszak s az hsg vigasztalan llapotban, amely vlogats nlkl sjt idseket, felntteket s gyermekeket, a rettenet sttsge uralkodjk.
|
Kvetkez 10 cikk | Elz 10 cikk |
|