Hrek : A ppa beszde a keresztny vllalkozkhoz |
A ppa beszde a keresztny vllalkozkhoz
2006.03.07. 14:39
„Az igazsgossg s a szeretet a keresztny szocilis elktelezettsg kt egymstl elvlaszthatatlan szempontja."Mrcius 4-n dlben XVI. Benedek ppa a VI. Pl teremben kihallgatson fogadta a Keresztny Vllalkozk Unijnak nyolcezer tagjt. Az 1947-ben alaptott szervezet jvre nnepli fennllsnak 60. vforduljt. Az olasz vllalkozkon tl a kihallgatson jelen voltak hasonl eurpai s amerikai szervezetek kpviseli is.
Szentatya a keresztny vllalkozkhoz intzett beszdben mindenekeltt az igazsgossg s a szeretet kztti kapcsolatrl szlt, utalva r, hogy ennek a tmnak kln fejezetet szentelt Deus caritas est kezdet enciklikjban. A keresztnyek feladata, hogy mindig keressk az igazsgossgot, de magukban hordozzk a szeretet indttatst is, amely tlmutat magn az igazsgossgon, hangslyozta a ppa.
„A vilgi hvek az 1800-as vek msodik feltl kezdve megtett ton eljutottak annak a tudatig, hogy a karitatv cselekedetek nem helyettesthetik a trsadalmi igazsgossg irnti elktelezettsget. Az egyhz szocilis tantsa s fleg a keresztny ihlets trsulsok, mint a Keresztny Vllalkozk Unija (UCID), azt bizonytjk, hogy az egyhzi kzssg nagy utat tett meg ezen a tren. Az utbbi idkben – a ppk s klnsen szeretett II. Jnos Pl ppa magisztriumnak s tansgttelnek is ksznheten – mindnyjunk szmra vilgosabb, hogy az igazsgossg s a szeretet a keresztnyek szocilis elktelezettsgnek kt, egymstl elvlaszthatatlan szempontjt jelentik.”
„A vilgi hvek feladata, hogy egy igazsgos trsadalmi rend rdekben munklkodjanak a kzletben val rszvtellel, egyttmkdve a tbbi llampolgrral.” Tevkenysgkben hassa t ket a „trsadalmi szeretet”, amely arra teszi ket kpess, hogy figyelemmel legyenek testvreik mint szemlyek irnt, a nehz helyzetek, a magnyosok, a nem pusztn anyagi szksgletek irnt.
„Kt vvel ezeltt az Igazsgossg s Bke Ppai Tancsnak ksznheten megjelent az Egyhz Trsadalmi Tantsnak Kompendiuma” – folytatta beszdben a Szentatya. „Olyan eszkzrl van sz, amely rendkvl fontos mindazok szmra, akik hagyjk, hogy az evanglium irnytsa ket szakmai munkjukban.” A ppa annak a remnynek adott hangot, hogy a kompendium a keresztny vllalkozk unija tagjai szmra is vonatkozsi pontot jelent az egyes krdsek tanulmnyozsban, a tervek kidolgozsban, a munka s a gazdasgi let terletn jelentkez sszetett problmk megoldsban. A keresztny vilgi hvek feladata, hogy tevkenysgk gyakorlsa kzben valstsk meg kldetsk egyik nlklzhetetlenl fontos rszt, s ezltal az letszentsgre val trekvst.
A ppa utalt arra is, hogy rdekldssel vette kezbe a fiatal keresztny vllalkozk „rtkek Chartja” cm sszelltst, s megelgedssel llaptotta meg, hogy az emberbe vetett bizalom hatja t. Minden egyes pontjban a „hiszem” – sz mell az „elktelezem magam” szt prostja, kifejezve ezltal a mly meggyzds s az ebbl fakad erfeszts kztti kvetkezetessget. „Klnsen rtkeltemazt a szndkot” – folytatta beszdben a Szentatya –, hogy elkerljk msok kihasznlsnak minden formjt, mindenkitl elfogadva azt, amit kpessgei szerint nyjtani tud. Fontos tovbb a csald s a szemlyes felelssg rtknek elismerse. Ezeket ugyanis a jelenlegi gazdasgi nehzsgek miatt az a veszly fenyegeti, hogy a szilrd erklcsi alapokat nlklz vllalkozk olykor figyelmen kvl hagyjk. Ezrt nlklzhetetlen mindazok kzremkdse, akik a keresztny erklcsbl mertenek. A keresztny kpzst pedig soha nem lehet befejezettnek tekinteni, hanem szntelenl kell tpllni s megjtani.
A Szentatya vgl a kvetkez szavakkal fejezte be a vllalkozkhoz intzett beszdt: „Kedves bartaim, nhny nap mlva nnepeljk Szent Jzsef liturgikus emlknapjt, aki a munksok vdszentje. n, aki nevt viselem, rmmel mutatok r, mint gi vdszentre s kzbenjrra, de mindenekeltt, mindennapi imitokban forduljatok bizalommal hozz, mikzben szvsan keresitek Isten igazsgossgt az emberi dolgokban. Szent Jzsef segt majd nektek abban, hogy a gyakorlatban megvalststok Jzus buzdtst: 'Keresstek elszr Isten orszgt s annak igazsgt'. lljon mellettetek mindig Szz Mria, a trsadalmi szeretet nagy tanival egytt, akik tantsukkal s tetteikkel elterjesztettk a szeretet evangliumt” – mondta a ppa, ldst adva a 8000 keresztny vllalkozra.
|